امام صادق علیه السلام به یکى از گریه ‏کنان امام حسین علیه السلام فرمودند: رَحِمَ‏اللَّهُ دَمْعَتَک ....خداوند این اشک هایت را رحمت نماید . منبع: کتاب اشک حسینی سرمایه شیعه به نقل از کامل ‏الزیارات

  • 24
  • 1793
  • 4249
  • 122625
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

هدف عاشورا در محافل عزاداری تبیین شود

عاشورا یک اسلام مجسمی است که همه مسائل مختلف اسلامی به گونه ای در آن مطرح است. ابعاد مختلف عاشورای حضرت سیدالشهدا علیه السلام هم درسهای اعتقادی داده و هم درسهای اخلاقی.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سیدان؛ معظم در مصاحبه ای با این پایگاه، پیرامون فرارسیدن ایام محرم الحرام و عزاداری سید و سالار شهیدان فرمودند: نزدیک به ماه محرم الحرام و همچنین ماه صفری که ماه عزا و مصیبت است هستیم. در ارتباط با عاشورای ابی عبدالله الحسین علیه السلام باید عرض کنیم که هر چه خوبتر شایسته است محافل و مجالس به عنوان عزاداری و تبیین هدف عاشورای حسینی بیشتر و بهتر از گذشته تشکیل شود.
معظم له تصریح کردند: عاشورا یک اسلام مجسمی است که همه مسائل مختلف اسلامی به گونه ای در آن مطرح است. ابعاد مختلف عاشورای حضرت سیدالشهدا علیه السلام هم درسهای اعتقادی داده و هم درسهای اخلاقی.
ایشان افزودند: ایثاری که آقا حضرت سیدالشهدا علیه السلام در جریان عاشورا، خودشان و یاران و عزیزانشان انجام دادند و آنچه از این بزرگواران بروز کرد سرمشقی است در همه ابعاد مسائل اسلامی. و لذاست محافل و مجالسی که تشکیل می شود اضافه بر اصل اقامه عزا و ذکر مصائبشان که به جای خود محفوظ است و مدارک بسیار قوی و معتبر و فراوان در ارزش عرض ادب به صورت عزاداری برای آقا ابی عبدالله الحسین(علیه السلام) و یاران و خاندانشان وجود دارد به اضافه اصل عزاداری شایسته است که هدف عاشورا هم در محافل و مجالس مطرح بشود.
معظم له افزودند: بیانات اعتقادی که از امام حسین(علیه السلام) رسیده بسیار ارزنده و مهم است. منتهی جریان عاشورا به گونه ای است که بیشتر زمینه مطرح شدن از نظر خود مسائل را می طلبد. گاهی می شود که توجه کامل به ابعاد دیگر مربوط به این جریان مورد غفلت قرار می گیرد و بسیار شایسته است که بزرگواران، آقایان مداح و مرثیه خوان در انجام وظیفه مصیبت خوانی و مدح این بزرگواران هرچه بهتر از منابع صحیح و مدارک معتبر استفاده کنند.
معظم له تاکید کردند: از چیزهایی که گرچه به عنوان زبان حال گفته می شود اگر خدای نکرده به گونه ای است که مقدار وهنی در آن هست خودداری شود و هرچه بهتر عظمت ایثار آقا و یارانشان در نظر گرفته شود و البته مصائب هم به همان صورتی که در منابع معتبر رسیده به جای خودش محفوظ است که قرائت شود و دلها با حزن و غم و اندوه هر چه بیشتر متوجه جریان عاشورا و عزاداری های مختلف به گونه های مختلف گردد.
حضرت آیت الله سیدان افزودند: با این دو قید هر آنچه انجام شود مسئله ای نیست: یکی اینکه ضرر معتنی به به خودشان نداشته باشد و دیگر اینکه نزد عموم و عقلا وهن نباشد. با این دو قید هر نوع عزاداری انجام بشود و ضوابط شرعی هم از نظر آنچه که نهی شده است در کارها مخلوط عزاداریها نگردد کاملا ارزش خودش را دارد و دلها را متوجه می کند به مکتب وحی. قلوب را متوجه می کند به خاندان رسالت علیهم السلام و هرجه بیشتر دلها متوجه اهل البیت(علیهم السلام) بشود و نفرت از دشمنانشان به وجود بیاید بدیهی است که در مسیر سعادت،‌ جامعه بهتر حرکت می کند که یکی از اصول حرکت جامعه به مسیر کمال اصل محبت نسبت به خوبان و نفرت از بدان است که بعنوان ولایت و برائت تعبیر می شود.
ایشان افزودند: اگر فرد یا جامعه ای حالتش این باشد که به خوبان علاقمند باشد و از بدها نفرت داشته باشد،‌ لازمه ی علاقه به خوبان حرکت در جهت کارشان،‌ در جهت دستوراتشان و آنچه آنها دوست دارند است و لازمه نفرت از بدان،‌ بیزاری از کارهای خلافشان و بی توجهی به برنامه های نادرستشان بلکه تضاد با نادرستی های آنهاست.
معظم له فرمودند: مسئله ولایت و برائت دو اصلی است که بهترین محرک جامعه است در جهت خوبی ها و ترک بدیها و جریان عاشورا عامل مهمی است برای این دو اصل. یعنی معنای این علاقمندی که افراد به عاشورای امام حسین(علیه السلام) نشان می دهند این است که علاقمندی به حق را نشان می دهند. عرض ادب به صورتهای مختلف به حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) معنایش عرض ادب به ساحت عدالت و انسانیت و صداقت و ضد ظلم بودن و حرکت در این جهات است.
ایشان در خاتمه تاکید کردند: شایسته است که در عاشورای حسینی هم مادحین محترم هم گوینده های ارزنده و هم جامعه و عموم طبقات در ارتباط با این مسائل در سطحی که میسور است برنامه های لازم را انجام دهند.