قال الحسين (ع): انا قتيل العبرة لا يذكرنى مؤمن الا بكى. حسين بن على(ع) فرمود: من كشته اشكم. هيچ مؤمنى مرا ياد نمی كند مگر آن كه به خاطر مصيبتهايمـ گريه می كند (بحارالانوار، ج 44، ص279)

  • 40
  • 1809
  • 4265
  • 122641
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

دعا، پناهندگی به قدرتی بی‌عجز و علمی بی‌جهل و لطفی بی‌پایان است

حضرت آیت الله سیدان با تاکید بر اینکه مسأله دعا، پناهندگی به قدرتی بی‌عجز و علمی بی‌جهل و لطفی بی‌پایان است؛ بنابراین از نظر عقلی خود دعا و درخواست از خدا و پناهندگی به خداوند متعال مسأله‌ای بسیار مهم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سیدان؛ ایشان تاکید کردند از نظر عقلی خود دعا و درخواست از خدا و پناهندگی به خداوند متعال مسأله‌ای بسیار مهم است. در مدارک هم کاملا تاکید شده است و در قرآن کریم به صورت‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است. البته معنی دعا این نیست که انسان در کارها و مشکلات مختلف و رسیدن به آن‌چه که خوب است و دوست دارد به آن‌ها برسد، تلاش خودش را نکند. بلکه آن‌چه که اسبابش را خدا در اختیارش گذاشته حتما از آن وسایل و اسباب استفاده کند و توجه‌ و توکل او به سوی مسبب اسباب باشد و از این پناهندگی به حق و دعا هم حداکثر بهره را بگیرد.
حضرت آیت الله سیدان در معرفی یکی از دعاهایی که در رفع مشکلات وارد دانسته شده است، یادآور شدند: از دعاهایی که رسیده است و در مشکلات گفته می‌شود خواندنش خوب است یکی این دعا می‌باشد. در جلد 91 کتاب شریف بحارالأنوار از قول حضرت رضا (ع) نقل شده است. امام رضا (ع) خود این دعا را از حضرت علی (ع) نقل می‌کنند. می‌توان برای تمام مشکلات این دعا را خواند که عنایت خدا را بیشتر می‌سازد.

باللَّهِ‏ أَسْتَفْتِحُ‏، وَ بِاللَّهِ أَسْتَنْجِحُ، وَ بِمُحَمَّدٍ أَتَوَجَّهُ، اللَّهُمَّ سَهِّلْ لِي حُزُونَةَ أَمْرِي كُلَّهُ، وَ يَسِّرْ لِي صُعُوبَتَهُ، إِنَّكَ تَمْحُو مَا تَشَاءُ وَ تُثْبِتُ، وَ عِنْدَكَ أُمُّ الْكِتَاب‏[1]
به خدا افتتاح می کنم کار را و به وسیله خدا طلب می‌کنم موفقیت و رستگاری را و رسیدن به آن‌چه که می‌خواهم را از خدا درخواست دارم. و به واسطه محمد(ص) به پیش‌گاه خداوند توجه می‌کنم. پروردگارا دشواری کار من و سختی آن را برای من آسان گردان. همانا که تو آن‌چه را که بخواهی محو کرده و یا ثابت می‌گردانی. همانا که ام الکتاب در نزد تو می‌باشد.
 

[1] . محمدباقر بن محمدتقی المجلسی؛ بحار الأنوار لدرر أخبار أئمة الأطهار؛ الطبعة الثانیة، دار إحیاء التراث العربی، بیروت 1403 قـ ، ج 91 (تتمة کتاب الذکر و الدعاء، تتمة أبواب الدعاء،باب احراز النبی و الأئمة و عوزاتهم، باب الأحراز المرویة عن الصادق صلوات الله علیه)، ص 315