امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هنگامی که روز قیامت شود، رسول خدا(صلی الله علیه و آله) خوانده می شود، پس حضرت در حالی که ردای قرمز پوشیده است، طرف راست عرش می ایستد. آنگاه ایراهیم (علیه السلام) خوانده می شود و در حالی که ردای سفید پوشیده، در طرف چپ عرش می ایستد. آنگاه فاطمه (صلوات الله علیها) همراه با زنان و مردان ذریه اش و شیعیان خوانده می شود، پس بدون حساب داخل بهشت می شوند؛ آن گاه منادی از بطون عرش از جانب پروردگار با عظمت و آن جایگاه رفیع ندا می دهد: ای محمد! بهترین پدر، پدر تو باشد، و او ابراهیم است. و بهترین برادر، برادر توست، و اوست علی بن ابی طالب(علیه السلام)؛ و بهترین فرزندان، دو فرزند تو هستند، و آن دو حسن و حسین (صلوات الله علیهما) اند؛ و بهترین جنین، جنین توست و او محسن (علیه السلام) است. بحارالانوار ج7 ص328

  • 64
  • 1539
  • 42648
  • 115395
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

استغفار تنها راه پاکیزگی انسان از گناهان است

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که استغفار تنها راه پاکیزگی انسان از گناهان است، فرمودند: شیطان برای این که از استغفار انسان جلوگیری کند، سعی می کند او را در آرزوهایش سرگرم سازد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید جعفر سیدان به نقل از رسا در جلسه اخلاق نوزدهمین روز از ماه مبارک رمضان که در بیت ایشان برگزار شد، در ادامه بیان نکات روزهای گذشته خود پیرامون ضرورت توجه به استغفار در ایام ماه مبارک رمضان، اظهار کردند: گناه خطرناک ترین جریان برای انسان است که در مراحل مختلف اتفاق می افتد و شامل گناه های فردی، اجتماعی، اخلاقی، اعتقادی و اقسام دیگری می شود که هر کدام سطح خاص خود را دارد.
آیت الله سیدان افزودند: عجیب است که هر آن چه انسان انجام دهد، بی کم و کاست ضبط می شود و این گونه نیست که اعمال انسان فراموش شود؛ بلکه هر چند گناهان کوچک و مخفی از انسان سر بزند، ضبط خواهد شد تا جایی که «فمَن یَعمَل مثقال ذرّه خیراً یَره و مَن یَعمل مثقال ذرّه شرّاً یَره» و اگر انسان به این مسأله توجه داشته باشد، در اعمال خود دقت بیشتری انجام می دهد.
معظم له با اشاره به آیه شریفه «يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِنْ تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ فَتَكُنْ فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِير»، خاطرنشان کردند: خداوند در این آیه می فرماید «اگر کار انسان به اندازه دانه خردلی باشد و یا پنهان شده در صخره ای باشد و یا آنقدر دور باشد که یا در سماوات و زمین باشد یا در تاریکی باشد، خدا آن را می بیند».
ایشان یادآور شدند: در برخی روایات نقل شده است که لحظه ای در روز قیامت اتفاق خواهد افتاد که انسان تمام کارهای دنیوی خود را یک جا مشاهده می کند و تنها چیزی که می تواند خلاف کاری ها، گناهان و معاصی او را از بین ببرد و انسان را پاکیزه کند، مسأله استغفار جدی است؛ شیطان هم برای این که از استغفار انسان جلوگیری کند، سعی می کند او را در آرزوهایش سرگرم سازد تا جایی که حتی به فکر استغفار هم نیفتد.
آیت الله سیدان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به بیان نکاتی پیرامون اخلاق حسنه از دیدگاه دین مبین اسلام پرداحته و فرمودند: در روایتی آمده است هرکس می خواهد حافظ علوم مختلف شود و آگاهی فراوان کسب کند، چند چیز را باید رعایت کند؛ هر سحرگاه حداقل دو رکعت نماز بخواند؛ در پنهان و آشکار تقوا داشته باشد و خدا را در نظر بگیرد؛ غذا را به خاطر قوت و خاصیتش بخورد، نه به خاطر شهوت؛ سعی کند همواره وضو داشته باشد و دهانش را پاکیزه نگاه دارد.
کلمات کلیدی : استغفار / آیت الله سیدان /