قال الحسين (ع): من دمعت عيناه فينا قطرة بوأه الله عزوجل الجنة. حسين بن على(ع) فرمود: چشمان هر كس كه در مصيبتهاى ما قطره‏ اى اشك بريزد، خداوند او را در بهشت جاى می دهد. (احقاق الحق، ج 5، ص523)

  • 64
  • 1539
  • 42648
  • 115395
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) بر شیعیان یک نعمت بزرگ است

آیت الله سیدان فرمودند: امیرالمؤمنین(علیه السلام) در تمام شدائد در کنار پیامبر(صلی الله علیه وآله) بودند و همین که این مسأله برای ما به عنوان شیعیان ایشان امری روشن است، نعمت بزرگی است. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید جعفر سیدان، معظم له ظهر امروز در ادامه جلسات درس اخلاق که در بیت این عالم دینی برگزار شد، به تبیین مفهوم حکمت بر اساس روایات معصومین(علیهم السلام) پرداختند و فرمودند: برخی واژه ها به واسطه این که مفهوم اصیلشان با مفهوم رایج متفاوت است، مظلوم واقع شده اند. برای نمونه واژه «استعمار» یک کلمه خوب است که به معنای «طلب عمران و آبادانی» مطرح شده است اما مستکبران با مفهوم دیگری آن را به اعمال خود نسبت دادند؛ واژه حکمت نیز از جمله همین کلمات است.
ایشان خاطرنشان کردند: ابوبصیر از امام صادق(علیه السلام) پیرامون مفهوم حکمت سؤال کرد و حضرت در پاسخ به او فرمودند «اگر کسی جانشین پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) که همان امام مععصوم(علیه السلام) است را بشناسد و از کبائر و گناهان اجتناب ورزد، حکمت به او بخشیده خواهد شد.»
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان تأکید کردند: شناخت امام زمان یک مسأله محوری است که در کنار اجتناب انسان از کبائر، به عنوان عوامل بخشیده شدن حکمت به او معرفی شده است. در روایت دیگری از امام باقر(علیه السلام) نقل شده که فرمودند «هر کس بمیرد در حالی که امام زمان خویش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلی از دنیا رفته است و مردم هیچ عذر و بهانه ای ندارند تا امامشان را بشناسند.»
آیت الله سیدان در ادامه به بیان فضیلت شناخت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) پرداختند و افزودند:  اگر کسی بمیرد در حالی که امام خود را شناخته باشد و از کبائر فاصله گرفته باشد، به فرموده امام صادق(علیه السلام) مانند کسی است که در خیمه وجود مقدس امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و در زمره اصحاب ایشان قرار دارد؛ علاوه بر آن مانند کسی است که در لشگر ایشان جنگیده باشد؛ علاوه بر آن مانند کسی است که در حضور پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) به شهادت رسیده باشد.
ایشان در بخش پایانی سخنانشان به فرارسیدن شب شهادت امیرالمؤمنین(علیه السلام) اشاره کردند و فرمودند: امیرالمؤمنین(علیه السلام) در تمام شدائد در کنار پیامبر(صلی الله علیه وآله) بودند و همین که این مسأله برای ما به عنوان شیعیان ایشان امری روشن است، نعمت بزرگی است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان در تبیین اهمیت پذیرش ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) خاطرنشان کردند: در حدیثی آمده که اگر انسان چنان عبادت کرده باشد که مانند قوس کمان خم شده باشد اما ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) را نپذیرفته باشد، خداوند او را به روی در آتش می افکند چرا که این شخص ظلمی مرتکب شده است که حدی ندارد.
آیت الله سیدان افزودند: کسی که ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) را نپذیرفته باشد در واقع حق شخصیتی را که خدا و پیامبر(صلی الله علیه وآله) ولایت ایشان را ابلاغ کرده اند، نادیده گرفته و در نتیجه نه تنها به ایشان ظلم کرده است، بلکه بشریت را مورد ظلم قرار داده.
ایشان در پایان فرمودند: خوشبختانه ما شیعیان به نعمت ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) متنعم هستیم و همان طور که می بینید در این شب های عزاداری برای ایشان، نشانه این ولایت پذیری در کشور ما که ولایت و محبت اهل بیت(علیهم السلام) را افتخار خود می داند، مشهود است.