قال الإمام علی (ع): (ولیکن احب الامور الیک اوسطها فی الحق واعمها فی العدل) حضرت علی (ع) فرمودند: کاری که باید بیش از هر کار دوست داشته باشی، میانه روی در حق است و همگانی کردن آن در برابری و دادگری. نهج البلاغه فیض الاسلام: نامه 53 / 996

  • 64
  • 1539
  • 42648
  • 115395
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

ویژگی های اهل ایمان از منظر قرآن کریم

در مراسم احیای شب قدر که سحرگاه امروز در حسینیه بیت الرضا(علیه السلام) برگزار شد، آیت الله سیدان به ادامه بیان نکات آیه شریفه «الصَّابِرِينَ وَالصَّادِقِينَ وَالْقَانِتِينَ وَالْمُنفِقِينَ وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَار» پرداخته و فرمودند: نشانه های امتیاز و ارزش در این آیه شریفه بیان شده است و ما باید خودمان را با ویژگی هایی که قرآن کریم برای انسان های شایسته مطرح فرموده است، تطبیق دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، ایشان خاطرنشان کردند: هر بذری یک نوع میوه خواهد داد اما بذر صبر درختی است که هر شاخه اش نوعی میوه ارزنده دارد و در نتیجه ما باید تلاش کنیم که از این ویژگی در تمام عرصه ها اعم از ترک معاصی، انجام واجبات، مواجهه با مصائب و پیمودن راه سخت موفقیت بهره مند باشیم.
آیت الله سیدان فرمودند: دومین ویژگی اهل ایمان این است که صادق هستند و حتی از دروغ های کوچک یعنی دروغ هایی که ایجاد فساد نمی کند نیز پرهیز می کنند. امیرمؤمنان(علیه السلام) مرکز این صفات و آموزنده آن ها در سطح اعلا بودند و صبر و صداقت ایشان همگان را مبهوت ساخته بود.
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان به تبیین سایر ویژگی های مطرح شده در این آیه شریفه پرداخته و افزودند: انسان های شایسته کسانی هستند که در عبادات خود کوشا بوده و ضمن تعیین فرصت مشخصی برای عبادت پروردگار، همت می ورزند که عبادات خود را با توجه کامل نسبت به حضرت حق به جا آورند.
ایشان با اشاره به «انفاق» به عنوان چهارمین ویژگی اهل ایمان، خاطرنشان کردند: انفاق امیرمؤمنان(علیه السلام) درسی برای همگان است. ایشان باغی را آباد کردند و برای تأمین شرایط زندگی انسان مستمندی، آن را با خانه یک انسان ثروتمند عوض کردند و خانه را به آن شخص مستمند بخشیدند که پس از این اتفاق، خداوند سوره مبارکه «لیل» را نازل فرمود.
آیت الله سیدان استغفار در سحرگاهان را پنجمین ویژگی انسان های شایسته از دیدگاه قرآن کریم دانسته و فرمودند: مؤمنان در سحرگاهان به استغفار می پردازند تا در تاریکی شب به یاد خداوند باشند و خداوند نیز به چنین انسان هایی عنایت خواهد کرد.
کلمات کلیدی : اهل ایمان / آیت الله سیدان /