قال الامام ابوجعفر محمد بن علی الباقر علیه السلام: انما يداق الله العباد في الحساب يوم القيامة علي قدر ما اتاهم من العقول في الدنيا. خدا در روز قيامت نسبت به حساب بندگانش به اندازه عقلي كه در دنيا به آنها داده است باريك بيني مي كند. غررالحكم جلد2 - حديث3260 – خاتمةالمستدرك ميرزاحسين نوري- ج1 ص47. معاني الاخبار شيخ صدوق ص 2.

  • 45
  • 1968
  • 4424
  • 122800
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

انفاق و پرداخت صدقه موجب حفظ ایمان می شود

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان اظهار کردند: آن کس که در جهت کارهای نیک استقامت بورزد، نتیجه اش رستگاری است. خداوند متعال به وسیله امتیاز «اختیار» و «سلطه بر فعل و ترک» این قدرت را به ما مرحمت فرموده است که در برابر انجام واجبات، ترک محرمات، وقوع حوادث مختلف و کسب کمال صبر و استقامت بورزیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید جعفر سیدان، معظم له در چهارمین شب از مراسم سوگواری امیرالمؤمنین(علیه السلام) در حسینیه بیت الرضا(علیه السلام) به ادامه بحث خود پیرامون شخصیت مولای متقیان(علیه السلام) و تطابق ویژگی های شخصیتی آن حضرت با آیه شریفه «الصَّابِرِينَ وَالصَّادِقِينَ وَالْقَانِتِينَ وَالْمُنفِقِينَ وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَار» پرداختند.

آیت الله سیدان با اشاره به آیه شریفه «لیس للإنسان إلا ما سعی» خاطرنشان کردند: سلطه انسان بر افعال خود و این که می تواند در راستای خوبی و یا بدی حرکت کند، امتیازی است که فقط به انسان بخشیده شده است و خورشید و ستارگان و سایر مخلوقات مجبور آفریده شده اند.
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به سایر ویژگی های مطرح شده در آیه هفدهم سوره مبارکه آل عمران، به اهمیت ویژگی «صداقت» اشاره و اظهار کردند: صداقت در کنار حیا، خوش اخلاقی و امانت داری جزو ویژگی هایی است که امام صادق(علیه السلام) فرموده اند «هرکس این چهار صفت را داشته باشد، ایمانش به کمال می رسد.»
ایشان با اشاره به این که صداقت در گفتار یکی از لازمه های حق گویی است اما سخن حق فراتر از صداقت است، افزودند: در خطبه های امیرمؤمنان(علیه السلام) خطبه ای به نام «متقین» وجود دارد که مربوط به اوصاف پرهیزکاران است و دنیایی از مطالب در آن بیان شده است. حضرت در این خطبه می فرمایند «متقین دارای فضیلت هایی هستند از جمله این که گفتارشان حق است.» این که امیرمؤمنان(علیه السلام) در این خطبه فرمودند متقین سخن حق به زبان می آورند، به این دلیل است که ممکن است سخنی راست باشد اما حق نباشد. برای نمونه ممکن است انسان سخن چین سخن راستی بر زبان آورد اما سخنش حق نیست.
آیت الله سیدان با اشاره به «انفاق» به عنوان یکی دیگر از ویژگی های مطرح شده در این آیه شریفه، فرمودند: انفاق به این معناست که انسان های شایسته از امکانات خود به فقرا و نیازمندان می بخشند. صدقات موجب حفظ ایمان انسان شده، بلایا را از او دور می کند، باعث سلامتی او می شود و خواص فراوانی در آموزه های دینی برای آن ذکر شده است.

ایشان در بخش پایانی سخنان شان به فرارسیدن سومین شب از لیالی قدر اشاره و اظهار کردند: در بین شب هایی که احتمال دارد شب قدر باشند، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان بیش ترین احتمال را دارد و سفارش شده است که بیشترین استفاده از این شب صورت پذیرد.
کلمات کلیدی : انفاق / آیت الله سیدان /