حضرت موسي بن جعفر(ع) فرموده‌اند: «يا هشام، ما بعث الله أنبيائه و رسله إلي عباده إلاَّ ليعقلوا عن الله» (كافي، ج1 ، ص16) خداوند متعال انبياء و رسولانش را نفرستاده است، مگر براي آنكه بندگان از ناحيه خداوند بفهمند (و حقايق معارفي را به وسيله انبياء از خداوند متعال بگيرند).

  • 59
  • 1825
  • 1825
  • 120201
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

معصیت پروردگار ممکن است در قالب طاعت و عبادت اتفاق بیفتد

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان فرمودند:زمینه های معصیتی نفس اماره غوغایی است که فقط باید از شر آن به خداوند پناه برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید جعفر سیدان، معظم له ظهر امروز در ادامه سلسله جلسات درس اخلاق که در بیت ایشان برگزار می شود، با اشاره به فرارسیدن سومین شب از لیالی قدر و اهمیت استغفار به درگاه الهی اظهار کردند: در شب قدر انسان باید به اشتباهات خود توجه کند و بابت آن ها به درگاه الهی استغفار کند.
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که وساطت معصومان(علیهم السلام) در پذیرش استغفار انسان بسیار مؤثر است، افزودند: انسان باید پس از این که به غفلت ها و معاصی خود نگریست، با توسل به فضل الهی و عنایت معصومان(علیهم السلام) به درگاه پروردگار ابراز ندامت کند.
ایشان با اشاره به استغفار 70 بندی امیرمؤمنان به تبیین شانزدهمین فراز از این مناجات پرداختند و با بیان این که یکی از عوامل اصلی غفلت انسان، نفس اماره است، خاطرنشان کردند: امیرمؤمنان(علیه السلام) پس از جنگ نهروان وقتی با کشته های خوارج مواجه شدند، فرمودند «کسی که شما را مغرور کرد، شما را به ضرر و خسران افکند.» وقتی از ایشان سؤال شد که «چه کسانی خوارج را مغرور کردند؟»، حضرت فرمودند «شیطان و نفس اماره خوارج را با وعده ها، آرزوها و فراهم کردن زمینه معصیت گرفتار آتش کردند.»
آیت الله سیدان تصریح کردند: آرزوها و شهوات عوامل بدبختی انسان هستند که فرق آن ها در این است که شهوات در ارتباط با خواسته های نزدیک نادرست ایجاد می شود و آرزوها با خواسته های دوردست مرتبط است که زمینه آن ها فراهم نیست.
 استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان افزودند: نفس اماره انسان را به سوی آرزوها و زمینه های معصیتی سوق می دهد که انسان برای حفظ شدن در برابر آن باید به خدا پناه ببرد و به معصومان متوسل شود.
ایشان در بخش پایانی سخنانشان با بیان این که زمینه های معصیت ممکن است در پوششی از اعمال صالح در برابر انسان قرار داده شود، یادآور شدند: گاهی انسان در قالب طاعت به معصیت می افتد؛ برای نمونه در قالب تواضع تکبر می ورزد و از همین رو زمینه های معصیتی نفس اماره غوغایی است که فقط باید از شر آن به خداوند پناه برد. امام سجاد(علیه السلام) در دعای خمس عشر خود فرمایشات زیبایی در این زمینه بیان فرموده اند.
کلمات کلیدی : معصیت / آیت الله سیدان /