امام صادق (ع) : هر که فردی را در گناهی پیروی کند به تحقیق که او را پرستش کرده است. ( تحف العقول ) صفحه 355

  • 59
  • 1825
  • 1825
  • 120201
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

قرآن کریم معجزه زنده پیامبر اسلام است

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به این که شب قدر از جهت زمینه رحمت پروردگار مهم تر از هزار ماه است، خاطرنشان کردند: شب قدر شرایطی استثنایی در بین تمام شب های سال دارد و انسان وقتی در یک وضعیت مهم استثنایی قرار می گیرد باید آن را سخت غنیمت بشمارد و در واقع استفاده انسان از چنین وضعیتی باید استثنایی باشد. همان طور که در حوزه کسب و کار فصولی وجود دارند که در کل سال استثنا هستند و کاسب باید به طور خاص از آن فرصت که بهترین فصل سودآوری است، استفاده کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید جعفر سیدان، معظم له در مراسم احیای سومین شب از لیالی قدر که در محل حسینیه بیت الرضا برگزار شد، ضمن تأکید بر لزوم بهره مندی از فیوضات این فرصت بی نظیر اظهار کردند: از مسلمات وحیانی ما این است که در طول سال شبی وجود دارد که فوق تمام شب هاست و از مدارک این گونه استنباط می شود که به احتمال بسیار زیاد، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان شب قدر است.

ایشان در تبیین مفهوم «قدر» اظهار کردند: برخی واژه «قدر» را به معنای عظمت و منزلت مطرح کرده اند که البته معنای درستی است اما طبق مدارک دینی، معنای درست تر تقدیر همه برنامه های انسان اعم از رزق و روزی، مدت زندگی، صحت و سلامت و بسیاری از حوادث دیگر است و در نتیجه شب قدر از حساسیت ویژه ای برخوردار است؛ از همین رو شایسته است که انسان در این شب خیر و عافیت را از خداوند درخواست کند.
آیت الله سیدان افزودند: یکی از مهم ترین مسائلی که جا دارد در خواسته های انسان در شب قدر مطرح شود، تعجیل در ظهور نیّر اعظم، امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان در بخش دیگری از سخنان شان به شرح دعای «اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِكِتَابِكَ الْمُنْزَلِ وَ مَا فِيهِ وَ فِيهِ اسْمُكَ الْأَكْبَرُ وَ أَسْمَاؤُكَ الْحُسْنَى وَ مَا يُخَافُ وَ يُرْجَى أَنْ تَجْعَلَنِي مِنْ عُتَقَائِكَ مِنَ النَّار» پرداختند و فرمودند: قرآن کریم کتابی است که معجزه پیامبر اسلام بوده و در میان معجزاتی که برای اثبات رسالت ایشان مطرح شد، قرآن کریم مهم ترین معجزه بود.
ایشان یادآور شدند: دو نوع معجزه در اثبات پیامبری پیامبر مکرم اسلام وجود داشت؛ یکی معجزاتی که در اسناد تاریخی وجود دارد که شامل اتفاقات خارق العاده ثبت شده در تاریخ است و امروز موجود نیستند و نوع دوم معجزه ای است که امروز نیز موجود است؛ یعنی معجزه ای که همین امروز سندی بر پیامبری ایشان محسوب می شود.
آیت الله سیدان خاطرنشان کردند: همه کسانی که منکر قرآن هستند، توسط این کتاب بزرگ به مبارزه دعوت شده اند که اگر توانستند سوره ای به اندازه یکی از سوره های قرآن کریم بیاورند اما موفق نشدند و از این پس نیز هیچ کس قادر به انجام چنین کاری نیست.
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان تأکید کردند: تحدی طلبی قرآن به دشمنان سرسخت امروز اسلام که از قدرت های عظیم و امکانات فراوان برخوردارند و برای ضربه زدن به اسلام همگان را به زحمت می افکنند و انسان های زیادی را می کشند نیز اعلام شده است تا اگر توانستند فقط یک سوره مانند قرآن بیاورند اما آن ها نیز نتوانسته اند و در نتیجه ما در شب قدر به این معجزه زنده سوگند یاد می کنیم.
ایشان درک مفاهیم قرآن کریم را لازمه عدم فاصله انسان از درگاه پیامبر(صلی الله علیه وآله) و اهل بیت ایشان قلمداد کردند و فرمودند: استفاده از این کتاب نیازمند شناخت مفاهیم آن در کلام معصوم(علیه السلام) است یعنی قرآن و عترت با یکدیگر تلازم دارند و هر کسی که ما را به قرآن صرف دعوت کند و به بهره مندی از تعالیم قرآن معصومان دعوت نکند، به یقین چنین دعوتی گمراهی است.
آیت الله سیدان با بیان این که تلازم میان قرآن و عترت هم در کلام پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) و هم در قرآن کریم مطرح شده است، افزودند: قرآن کریم می فرماید «آیات قرآن در سینه کسانی که به آن ها علم دادیم، روشن است.» و پیامبر(صلی الله علیه وآله) نیز در اجتماعات گوناگون می فرمودند «إنی تارک فیکم الثقلین؛ کتاب الله و عترتی.» یعنی اگر می خواهید گمراه نشوید، از تعالیم قرآن و عترت استفاده کنید.

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به روایت «علی افضل من کتاب الله لأنه مترجم لکم عن کتاب الله»، اظهار کردند: در مقایسه کلی قرآن و عترت، کتاب الله اکبر است و عترت اصغر اما در بهره مندی از قرآن، امیرمؤمنان(علیه السلام) و فرزندان ایشان به واسطه این که تفسیر قرآن را بیان فرموده اند، افضل بر کتاب هستند.
کلمات کلیدی : قرآن / آیت الله سیدان /