حضرت اميرالمؤمنين علي(ع) فرموده‌اند: «فأين تذهبون؟ و أنَّي تُؤفكون! والأعلام قائمة، والآيات واضحة، والمنار منصوبة، فأين يُناه بكم و كيف تعمهون؟ و بينكم عترة نبيكم و هم أزمَّة الحق، وأعلام الدين و ألسنة الصدق فأنزِلوهم بأحسن منازل القرآن، وَرِدوهم ورود الهيم العطاش» (نهج البلاغه، خطبه 87) مردم، كجا مي‌رويد؟ چرا از حق منحرف مي‌شويد؟ درحالي‌كه پرچم‌هاي هدايت برافراشته و نشانه‌هاي آن آشكار است؛ با اينكه چراغ‌هاي هدايت، روشنگر راهند، چون گمراهان به كجا مي‌رويد؟ چرا سر گردانيد؟ درحالي‌كه عترت پيامبر شما در ميان شماست! آنها زمامداران حق و يقين‌اند، پيشوايان دين و زبان‌هاي راستي و راست گويانند. پس آنان را در بهترين منازل قرآن جاي دهيد، و همانند تشنگاني كه به آبگاه مي‌شتابند، سوي آنها بشتابيد.

  • 24
  • 1793
  • 4249
  • 122625
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

ولایت پذیری باعث پذیرش توبه انسان می شود

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به این که ولایت پذیری باعث پذیرش توبه انسان می شود، خاطرنشان کردند: در روایتی از معصوم(علیه السلام) آمده است که «اگر شخص گناهکار از ولایت ما بهره مند باشد، می تواند در کنار خانه خدا از گناهش توبه کند.»
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید جعفر سیدان، معظم له ظهر بیست و سومین روز ماه مبارک رمضان در ادامه سلسله جلسات درس اخلاق که در محل بیت ایشان برگزار شد، اظهار کردند: شخصی به امام معصوم(علیه السلام) رجوع کرد و از گناه خود سخن گفت؛ امام(علیه السلام) خطاب به او فرمودند چون عفو خداوند از گناه تو بزرگ تر است، با وجود بزرگی گناهت، توبه کن.

آیت الله سیدان افزودند: اگر انسان ولایت ائمه اطهار(علیهم السلام) را درک نکرده باشد و در این زمینه تقصیری متوجه او نباشد، ایرادی ندارد اما کسی که با وجود آگاهی از تأکیدات پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) در ابتدا و حین بعثت و زمان رحلت شان بر ولایت امیرمؤمنان(علیه السلام) آن را نادیده گرفته و به آن اعتنا نکند، مقصر است و کارش بسیار مشکل خواهد بود.
ایشان یادآور شدند: در روایات تأکید زیادی بر مسأله ولایت پذیری شده است و گفته اند که اگر کسی در عدم پذیرش ولایت قصور داشته باشد، خداوند او را به روی در آتش خواهد افکند. هم چنین ولایت پذیری به عنوان عاملی برای پذیرش تمام اعمال مطرح شده است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان در تبیین اهمیت مسأله ولایت پذیری تأکید کردند: کسی که در مسأله ولایت پذیری قصور بورزد در واقع با وجود این که متوجه اراده خداوند نسبت به این مسأله شده، از پذیرش آن امتناع ورزیده و به عبارتی در برابر خداوند جبهه گرفته است.
آیت الله سیدان ولایت پذیری را عامل تسلیم بندگان در برابر پروردگار قلمداد کردند و فرمودند: شیطان هزاران سال عبادت پروردگار را انجام داده بود و تمام فرامین پروردگار را اطاعت کرد اما فقط در برابر دستور خداوند نسبت به سجده در برابر انسان مقاومت کرد و خدا در پاسخ به او فرمود «ما به عبادت تو نیازی نداریم اما تو به تسلیم در برابر درگاه ما نیازمند هستی و تسلیم نبودنت تمام کارهای نیک تو را بی اثر کرد چرا که از تحت سرپرستی ما خارج شده ای.»
ایشان افزودند: عدم پذیرش ولایت به مثابه مخالفت برابر جبهه حق و عدم تسلیم برابر خداوند است. حضرات معصومین(علیهم السلام) با شایستگی علمی و عقلی شان به درجات بالایی از تسلیم در برابر پروردگار دست یافتند و جایگاه ایشان به سبب شدت تسلیمشان بود و در نتیجه کسی که از آن ها فاصله بگیرد، نه تنها به خودش که به بشریت ظلم کرده است.

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان در پایان فرمودند: برخی انسان ها نسبت به سخنان غیر معصومان و مشاهیر فلسفی چنان اعتقادی پیدا می کنند که امام سخنان آن ها را صحیح می پندارند در حالی که صحت سخنان انسان ها به تطابق آن با وحی بستگی دارد.
کلمات کلیدی : ولایت / آیت الله سیدان /