"این (عید فطر) عید کسی است که خدا روزه اش را پذیرفته و نمازش را ستوده است و هرروز که خدا را نافرمانی نکند آن روز عید است". قال امیر المؤمنین (ع): "فِی بَعْضِ الْأَعْیَادِ إِنَّمَا هُوَ عِیدٌ لِمَنْ قَبِلَ اللَّهُ صِیَامَهُ وَ شَکَرَ قِیَامَهُ وَ کُلُّ یَوْمٍ لَا یُعْصَى اللَّهُ فِیهِ فَهُوَ عِیدٌ". نهج‏البلاغة، ص 551، شماره 428.

  • 24
  • 1793
  • 4249
  • 122625
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

یک دنیا خیر در استغفار و پناهنده شدن به خدا نهفته است

آیت الله سیدان: زمینه رسیدن به همه کمالات پاکیزه شدن است و زمینه پاکیزه شدن، استغفار، ندامت از اعمال ناشایست و تصمیم بر ترک آن ها و عمل به دستورات دین است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له شامگاه جمعه و در ادامه سلسله جلسات هفتگی که در محل بیت این عالم دینی برگزار می شود با اشاره به روایت «الاستغفار مع الاصرار ذنوب مجدّده» (تحف العقول/ ص 223) از امیرالمومنین(علیه السلام)، عنوان فرمودند: اگر کسی از گناهی استغفار کند اما در صورت فراهم آمدن زمینه آن گناه مجدداً به انجام آن مبادرت ورزد، چنین شخصی گرفتار در حالت تجدید استغفار و تکرار گناه شده که بسیار زشت و ناپسند است.
ایشان با بیان این که یک دنیا خیر در استغفار و پناهنده شدن به خدا نهفته است، فرمودند: ترک استغفار نشانه پستی و عجز انسان است و باید همه تلاش خود را در جهت ملکه شدن حالت استغفار در وجودمان بکار گیریم.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان افزودند: زمینه رسیدن به همه کمالات پاکیزه شدن است و زمینه پاکیزه شدن، استغفار، ندامت از اعمال ناشایست و تصمیم بر ترک آن ها و عمل به دستورات دین است.
آیت الله سیدان با تأکید بر اهمیت مراقبت نفس و خویشتنداری در هنگام غضب، ابراز کردند: غضب حالت خطرناکی در وجود انسان است که زمینه بروز سایر گناهان را فراهم می آورد.
ایشان با اشاره به روایت «الحِدَّةُ ضَرْبٌ مِن الجُنونِ ؛لأنَّ صاحِبَها يَنْدَمُ، فإنْ لَم يَنْدَمْ فجُنونُهُ مُسْتَحكِمٌ»، اظهار کردند: خشم، غضب و تندروی کردن نوعی از جنون است چراکه انسانی که بر خشم خود مسلّط نیست بعداً از کرده خود پشیمان می شود و اگر پشیمان نشود و به عصبانیت و غضب خود افتخار کند، جنون او کامل و قطعی است.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان هم چنین برای تبیین آثار و پیامدهای غضب روایت «شدت الغضب تغیّر المنطق و تقطع مادة الحجّه و تفرّق الفهم» (بحارالنوار/ ج 71/ ص 428) را متذکر شده و عنوان کردند: غضب زمینه های پیش بردن مطلب و به نتیجه رساندن آن را از بین می برد و ابزار اثبات سخن را به هم ریخته، فهم و درک انسان را متشتّت و متفرق می نماید.
آیت الله سیدان تصریح کردند: غضب تنها در صورتی ارزنده و پسندیده است که برای خدا باشد.
ایشان پاکی قلب و پرهیز از ظلم به مردم را از ویژگی های اهل الله دانسته و فرمودند: مومن وقتی ببیند که حلال خدا حرام و یا حرام خدا حلال شمرده می شود، هم چون حیوان قوی و درّنده ای که زخمی شده است، غضب و عصبانیت دارد و این نیز از ویژگی های اهل الله است.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان اضافه کردند: برخی در برخورد با عمل بیجا و اشتباه دیگران عکس العمل مناسب ندارند و گاهی به آن رضایت می دهند؛ در این صورت گناه و عذاب تنها برای فرد گناهکار نخواهد بود و هم چون داستان ناقه صالح (علیه السلام) به حساب همه گذاشته خواهد شد.
آیت الله سیدان با انتقاد از افرادی که پیشرفت های علمی را دستاویزی برای بی اهمیت جلوه دادن اصول و ارزش های دینی قرار می دهند، عنوان کردند: آن چه که دین بر آن تأکید دارد از حقایقی قطعی نشأت می گیرد که خدشه پذیر نیست و پیشرفت های علمی نیز گواه صحت و درستی آن هاست.
ایشان در پایان روایات ائمه (علیهم السلام) را راه گشا و تبیین کننده حقایق و مسائل عالم توصیف و اظهار کردند: برخی از روایات و عبارات رسیده از ائمه معصومین (علیهم السلام) در حد معجزه و بسیار شگفت انگیز است، به گونه ای که حقایق عمیق و دقیقی را در سطری کوتاه خلاصه کرده است.
کلمات کلیدی : آیت الله سیدان / استغفار /