امام زين العابدين(عليه السلام): عَجَباً كُلّ الْعَجَبِ لِمَنْ عَمِلَ لِدارِ الْفَناءِ وَتَرَكَ دارَ الْبقاء. بسیار عجیب است از كسانى كه براى این دنیاى زودگذر و فانى كار مى كنند و خون دل مى خورند ولى آخرت را كه باقى و ابدى است رها و فراموش كرده اند. بحارالأنوار: ج 73، ص 127، ح 128

  • 16
  • 1636
  • 42745
  • 115492
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

در توصیف ذات خدا، باید دنباله رو قرآن بود

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که در توصیف ذات خدا باید دنباله رو قرآن بود، فرمودند: تعمق در ذات حق اگر بیش از آن چه قرآن فرموده باشد، زمینه ضلالت و انحراف را در پی خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان به نقل از رسا، استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان،در ادامه مباحث خطبه توحیدی نهج البلاغه در جمع طلاب حوزه علمیه آیت الله خویی فرمودند: در این خطبه صحبت از مباحث اعتقادی است، که در این مباحث باید از قرآن تبعیت کرد در حدی که قرآن فرموده و باید به محدوده آن توجه داشته باشیم.
ایشان افزودند: اگر بیش از آن چه قرآن فرموده، در مسائل تعمق کنیم، زمینه ضلالت و انحراف را در پی خواهد داشت.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان بیان داشتند: آن چه قرآن دلالت کرده است، صفت خدا و توصیف حضرت است، همان را باید تبعیت و پیروی کرد و پیشوای خود قرار داد و از نور هدایت قرآن استفاده کرد.
این استاد اخلاق اذعان کردند: همیشه شیطان وسوسه می کند در حالی که در قرآن، زندگی ائمه و سنت پیامبر در آن مطرح نیست.
آیت الله سیدان یادآور شدند: کسانی که راسخون در علمند به تعبیر قرآن، آن هایی هستند که به چنین مطالبی که در قرآن بیان نشده، تعمق نمی کنند و می گویند آمنا.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان ادامه دادند: اساس مکتب و حق و حقایق را راسخان در علم به خوبی فهمیده اند و خداوند آن ها را بی نیازشان کرده‌ است تا آن جا که مساله ورود پیدا کردنش و اعتراف بر این که هرچه هست مورد قبول است.
این استاد اخلاق با اشاره به سخنی از امام سجاد(علیه السلام) که می فرماید: اقوامی خواهند آمد که تعمق می کنند فرمودند: علامه مجلسی در رابطه با شرح این عبارت امام می گوید: آن چه فهمیده می شود بیشتر مذمت است.
ایشان اظهار داشتند: بین تعمق و تدبر تفاوت است، تعمق در کلام خدا برای فهم بیشتر کلام الهی مشکلی ندارد اما در ذات خدا معنا ندارد و نباید ورود کرد.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان اظهار داشتند: تعمق موجب پوشش مطلب و کفر است و پسندیده نیست.
کلمات کلیدی : قرآن / آیت الله سیدان /