قالَ الاْمامُ حسين بن علي (عَلَيْهِ السلام): قيلَ: مَا الْفَضْلُ؟ قالَ (عليه السلام): مُلْكُ اللِّسانِ، وَ بَذْلُ الاْحْسانِ، قيلَ: فَمَا النَّقْصُ؟ قالَ: التَّكَلُّفُ لِما لا يُعنيكَ (مستدرك الوسائل: ج 9، ص 24، ح 10099 به نقل از مجموعه شهيد.) حضرت امام حسين (عليه السلام) مي فرمايند: از حضرت سؤال شد كرامت و فضيلت انسان در چيست؟ در پاسخ فرمود: كنترل و در اختيار داشتن زبان و سخاوت داشتن، سؤال شد نقص انسان در چيست؟ فرمود: خود را وا داشتن بر آنچه كه مفيد و سودمند نباشد.

  • 17
  • 1637
  • 42746
  • 115493
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

آثار قدرت خدا در مخلوقات، انسان را ناگزیر از اقرار به ذات خالق می کند

استاد سطح عالی حوزه علمیه با بیان این که عقل از کیفیت فعل ذات الهی هیچ گونه اطلاعی ندارد، فرمودند: خداوند چنان آثار قدرتش را در مخلوقات واضح و آشکار ساخته که انسان عاقل مضطر از اقرار به ذات مقدس الهی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدجعفر سیدان به نقل از رسا، استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان، در درس شرح خطب توحیدی نهج البلاغه، در شرح خطبه 91 فرمودند: امیرمؤمنان علی(علیه السلام) در خطبه 91 نهج البلاغه تأکید می فرمایند ذات حق تعالی به هیچ وجه مُدرک ابزارهای ظاهری و باطنی درک انسان نخواهد بود.
ایشان با بیان اینکه هیچ امکانی برای خطور به ذات حضرت حق و عظمت او وجود ندارد، افزودند: عقل و سایر ابزارهای درک انسان اگر به غور در ذات الهی بپردازد نهایتا دست خالی به نقطه اول باز می گردد چرا که ناتوان از دستیابی به کنه معرفت ذات خداوند است.
آیت الله سیدان تصریح کردند: به فرموده امیرمؤمنان علی(علیه السلام) در این خطبه، خداوند نه «خالق مِن شیء» است و نه «خالق مِن لاشیء» بلکه «خالق لامِن شیء» بوده؛ انسان ها و آسمان ها و زمین را از هیچ آفریده و این گونه نبوده که الگوبرداری از روی خلقت سابقی کرده باشد.
ایشان خاطرنشان کردند: عقل ما صرفا اثبات می کند که ذات مقدسی و حقیقتی قادر و عالم وجود دارد اما از کیفیت فعل این ذات هیچ گونه اطلاعی ندارد.
استاد درس خارج حوزه علمیه خراسان یادآور شدند: خداوند چنان آثار قدرتش را در مخلوقات واضح و آشکار ساخته که انسان عاقل مضطر از اقرار به ذات مقدس الهی است؛ آثار حکمت در هر موجودی مشخص است و بالذات از مصنوعیتش حکایت می کند. به عبارت دیگر، زبان حالش، نیاز و وابستگی به خالق است.