قال رسول الله(ص): ان الحسین بن على فى السماء اکبر منه فى الارض. بطور یقین حسین بن على در آسمان والاتر از زمین است. (کتاب عیون اخبارالرضا 1/60 و بحارالانوار 36/204)

  • 25
  • 1794
  • 4250
  • 122626
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

مرکب انسان عاقل، تواضع است

حضرت آیت‌الله سید جعفر سیدان: مرکب انسان عاقل در تمام امور زندگی، تواضع است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله سیدان، ایشان در ابتدا با توجه به ایام شهادت امام حسن مجتبی(علیه السلام) فرمودند: اگر کسی تقوا پیشه کرد و صراط مستقیم را طَی کرد، خداوند به او عنایت کرده و حب امامت امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) را در دل او زنده می‌کند.
ایشان با نقل حدیثی از امام محمدباقر(علیه السلام) افزودند: روایات متعددی داریم که در مورد شخصیت حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) حداقل در چهار آیه قرآن آمده که یکی از آن‌ها آیه آخر سوره حدید است.
ایشان سپس با قرائت حدیثی از حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) خاطرنشان کردند: از چیزهایی که دلیل بر حقانیت و گفته‌های ائمه است، و انسان مبهوت آن می‌شود، این‌که آنان یک حقیقت استوار هستند و بیاناتشان شگفت‌انگیز است.
ایشان ادامه دادند: امام موسی بن جعفر(علیه السلام) به هشام فرمودند: برای هر چیزی یک دلیلی است، هر چیزی را که انسان بخواهد راه پیدا کند با آن دلایل پیدا می‌کند؛ دلیل یک انسان عاقل که بخواهد در کارهایش موفق باشد، فکر است.
معظم له در ادامه تأکید کردند: یک انسان عاقل بافکر و دلیل راه را جلو می‌برد، در تربیت فرزند و کسب‌وکار فکر می‌کند تا موفق شود. در همه کارها با تفکر جلو می‌آید تا در موقع مرگ حسرت نخورد.
حضرت آیت‌الله سیدان هم چنین فرمودند: راهنمای تفکر سکوت است، انسان با آرامش تأمل کند و در حالت سکوت فکرش را به کار اندازد، و بررسی کند تا چگونه عمل کند و کار را به‌خوبی انجام دهد.
ایشان افزودند: در کتاب شریفه روضه کافی آمده است، برای هر چیزی مرکبی است که وقتی از آن مرکب استفاده شود، به هدف می‌رسیم. انسان اگر می‌خواهد طبیب شود یک‌راه دارد، از نظر علمی توانمند شود؛ راهی که از آن تعبیر مرکب می‌شود.
ایشان خاطرنشان کردند: انسان عاقل، مرکب او تواضع است که آن را باید به کار ببرد. مرکب یک انسان عاقل هدفش رستگاری و سعادتمندی است، هدف رسیدن به کمالات است. وسیله و مرکب این هدف که بسیار مهم است، تواضع است، این تواضع چقدر قدرت دارد که انسان عاقل را به هدف برساند؟
معظم له با اشاره به حدیثی از امام موسی بن جعفر(علیه السلام) فرمودند: منظور از تواضع، تواضع دل در مقابل حق است، یعنی هر چه حق است، پذیرا باشد. انسان اگر تواضع در مقابل حق داشته باشد و بفهمد اسلام حق است، به‌طرف اهل‌بیت می‌آید. اگر انسان این حالت را داشته باشد، همه‌جا مکتب و همه عالم برای او معلم است.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند: تواضع دل در مقابل حق، انسان را به اوج عظمت می‌رساند، عمل به آنچه نهی شده، نشانه جهل است. انسان اگر خودش را با آیات شریفه تطبیق دهد، راه رستگاری را پیش خواهد گرفت.
کلمات کلیدی : آیت الله سیدان / تواضع /