قال الإمام علی(ع): (واذا قویت فاقو علی طاعة الله، واذ ضعفت فاضعف عن معصیة الله) حضرت علی(ع) فرمودند: و هرگاه توانا بودی، بر طاعت وبندگی خدا توانا باش واگر ناتوان بودی از معصیت و نافرمانی خدا ناتوان باش. نهج البلاغه فیض الاسلام: 1268

  • 17
  • 1637
  • 42746
  • 115493
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
اخبار

عفو خداوند، کریمانه است

حضرت آیت‌الله سید جعفر سیدان: خداوند کریم العفو است و بخشش او نیز کریمانه است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله سیدان، ایشان در ابتدا با اشاره به روایتی از جلد ۸۰ کتاب بحارالانوار، صفحه ۳۰۴ از قول پیامبر گرامی حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) به حضرت علی(علیه السلام)، فرمودند: هفت صفت است که اگر کسی آن‌ها را داشته باشد، ایمان او کامل می‌شود. اگر انسان همه‌چیز را بدهد و حقیقت ایمان را به دست آورد، ارزش دارد.
ایشان افزودند: این هفت خصلت عبارت است از این‌که اول: وضویش را شاداب بگیرد. اگر در مضیقه آب نیست و آب کافی است، درست آب بریزد و با توجه و شادابی وضو بگیرد؛ انسان نباید اسراف کند و باید در این زمینه مراقبت کند. اگر همه رعایت کنند و در مصرف آب اسراف نکنند، به نفع جامعه است. در روایات داریم شادابی در گرفتن وضو، کفاره گناهان است.
معظم له خاطرنشان کردند: دوم این‌که نمازش را خوب بخواند، با توجه باشد، نماز را با آرامش بخواند و با سرعت نخواند. ذهن را به این‌طرف و آن‌طرف نفرستد و آگاه باشد که در پیشگاه خالق هستی ایستاده است. در روایات داریم وقتی انسان نماز می‌خواند، خداوند می‌گوید، بنده من با من حرف می‌زنی و من مستمع تو هستم.
ایشان تأکید کردند: سوم این‌که حقوق مالی‌اش را بپردازد، سعی کند اگر امکانی دارد، حقوق مالی آن مانند خمس و زکات را بپردازد.
چهارم غضبش را حفظ کند و خویشتن‌دار باشد، اگر عصبانی بودنش را خدا دوست ندارد و از روی هواهای نفسانی است، خودش را نگه دارد و مالک خشمش باشد، در برخورد با همسر و فرزندانش مراقب باشد.
حضرت آیت‌الله سیدان در ادامه همچنین فرمودند: پنجم آن‌که زبانش را حفظ و زندانی کند، پیامبر فرمود، هیچ‌چیزی سزاوارتر از زبان نیست که آن را زندانی کنید. انسان مراقب چشم و گوشش باشد خوب است، اما زبان اگر زندان باشد، بسیار مهم‌تر است.
ایشان افزودند: هر یک از حواس دایره‌اش محدود است، اما زبان محدودیتی ندارد، از گذشته، حال، آینده و محسوسات و... صحبت می‌کند و لذا جا دارد، انسان زبان را نگه دارد.
ششم اهل استغفار باشد و از گناهانش استغفار کند، چقدر خوب است فرد توجه به معاصی‌اش داشته باشد.
ایشان خاطرنشان کردند: هفتم خیرخواه اهل‌بیت باشد و سعی کند به گونه‌های مختلف رعایت کرده تا عظمت خاندان رسالت حفظ شود. با استفاده از منابع مالی، قدرت و توانایی خیرخواه باشد، نشر معالم دین و سخنان آنان را با مال و جان و... انجام دهد.
ایشان تأکید کردند: هیچ‌کس مثل خداوند گذشت ندارد و کریم العفو است. خداوند کریمانه عفو می‌کند و به‌محض این‌که انسان به جد استغفار کند، عفو کرده و از انسان می‌گذرد.
کلمات کلیدی : عفو / آیت الله سیدان /