عن الصادق (ع): يا زرارة! ان السماء بكت على الحسين اربعين صباحا. امام صادق (ع) فرمودند: اى زراره! آسمان چهل روز، در سوگ حسين بن على (ع) گريه كرد. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص552)

  • 40
  • 1809
  • 4265
  • 122641
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
یادداشت

لزوم تعظیم شعائر الهی

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین. 
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم(و من یعظم شعائرالله فانها من تقوی القلوب)(الحج:32)

از برنامه هایی که در اصلاح جامعه بسیار تاثیرگذار و نقش مهمی در رشد و تکامل قشرهای مختلف دارد تعظیم شعائر الهی است.
شعائر الهی یعنی برنامه هایی که مردم را به طرف خداوند متعال متوجه می سازد و ارتباط انسانها را با خداوند متعال تقویت می کند, مثلا کارهایی که در حج انجام می گیرد, به عنوان شعائر در قرآن مجید یاد می شود . (ان الصفا و المروه من شعائر الله)(البقره:158)
با توجه به آنچه گفته شد, یکی از مواردی که این تاثیرگذاری را دارد و جامعه را به طرف خداوند متعال حرکت می دهد, بزرگداشت شخصیتهای الهی است. زیرا با گرامی داشتن آنها به صورتهای مختلف, جشن و عزاداری, مردم به عظمت آن شخصیتها متوجه می شوند.
و با این توجه به محبت و علاقه به آنها می رسند و با علاقه و محبت به آنها مطالب فکری و اعتقادی و اخلاقی و رفتاری, و آنچه از برنامه های رستگاری از آنها رسیده است, متذکر می شوند. و با این توجهات و دریافتهای اعتقادی، اخلاقی، عملی، فردی، اجتماعی، عبادی و اقتصادی به حرکت تکاملی, موفق می گردند و در نتیجه به قرب الهی و سعادت همیشگی میرسند.
و از بزرگوارانیکه بزرگداشت و تکریمشان چنین آثاری دارد, چه اینکه زندگیشان سراسر نور و درس و هدایتگری است و بهترین مطالب فوق­ الذکر در زندگی کوتاه ایشان در تاریخ, به یاد مانده است و در حقیقت چشمه و کوثر نشر حقائق می باشند, حضرت فاطمه صدیقه علیها سلام الله است که عظمت و پاکی از هر نادرستی حضرتش در آیه تطهیر(الاحزاب:33) و موقعیت تقرب حضرتش در پیشگاه خداوند متعال در آیه مباهله(آل عمران:61) و ایثارگری و توجه به رفع نیاز دیگران  در آیه اطعام(الانسان:8) و نجات بخشی و دوستی ایشان در آیه قربی.
این مودت و محبت  در آیات مبارکات دیگر بیان شده است, که به نفع خود مردم و آن نفع و سود همان هدایت شدن آنهاست. (قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی)
(الشوری:23)-(قل ما سئلتکم من اجر فهو لکم)(سبا:47)–(قل ما اسئلکم علیه من اجرالا من شاء ان یتخذ الی ربه سبیلا)(الفرقان:57)آمده است.
بنابراین هر چه بیشتر تکریم و تعظیم حضرتش انجام گیرد از موارد روشن تعظیم شعائر الهی است.                  
امید است در این ایام که اوقات سوگواری و شهادت مظلومانه حضرت زهرا علیها سلام الله است, جامعه اسلامی  و دوستداران آن حضرت در سوگواری و برپایی مجالس عزاداری گسترده و به صورتهای مختلف اظهار تاثر و اندوه داشته و آثار علمی، اخلاقی، اجتماعی، عفت، فداکاری و درسهای زندگی که از حضرتش به جای مانده است را تشریح و تبین نموده, و جامعه را به طرف خوبیها و ارزشهای حقیقی سوق دهند. 

در پایان از خداوند متعال  توفیق انجام چنین برنامه های سودمند را به همگان درخواست دارم .
آمین یا رب العالمین.

سید جعفر سیدان
مطالب مرتبط
نظرات
captcha