قالَتْ فاطمه الزهرا عليها السلام: وَ هُوَ الامامُ الرَبّانى، وَالْهَيْكَلُ النُّورانى، قُطْبُ الا قْطابِ، وَسُلالَةُ الاْ طْيابِ، النّاطِقُ بِالصَّوابِ، نُقْطَةُ دائِرَةِ الامامَةِ. ترجمه: در تعريف امام علىّ عليه السلام فرمود: او پيشوائى الهى و ربّانى است، تجسّم نور و روشنائى است، مركز توجّه تمامى موجودات و عارفان است، فرزندى پاك از خانواده پاكان مى باشد، گوينده اى حقگو و هدايتگر است، او مركز و محور امامت و رهبريّت است. رياحين الشّريعة: ج 1، ص 93.

  • 39
  • 2219
  • 40028
  • 112775
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
مطلب

رمضان؛ بهترین ماه

روایات در اهمیت ماه رمضان فوق آن چیزی است که فکر کنیم؛ عدد روایت های مربوط به اهمیت ماه مبارک رمضان بسیار زیاد است. کیفیت احادیث هم بسیار بالاست. حدیثی از حضرت رضا علیه السلام  به نقل از حضرت علی علیه السلام هست که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله  درخطبه ای فرمودند:
أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَيَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَيَّامِ وَ لَيَالِيهِ أَفْضَلُ اللَّيَالِى وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ.
اى مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوى شما رو کرده است. ماهى که نزد خدا، بهترين ماه هاست و روزهايش بهترين روزها و شب هايش بهترين شب ها و ساعت هايش بهترين ساعت هاست؛ البته این حدیث مفصل است. تا جایی که حضرت فرمودند: مردم کسی که در این ماه سعی کند اخلاقش را خوب کند و در جهت تمرین حسن خلق کار کند اجرش این است که در قیامت هنگام عبور از صراط،  وسیله عبوری به او داده می شود که به خوبی از آن عبور می کند.
یکی از بحث هایی که در حکمت متعالیه در اسفار مطرح شده است این است که پل صراط حرکتی نفسانی است و صراطی در خارج وجود ندارد و منظور، حرکت نفس انسان بر مسیر صحیح است. ولی از حدیث می فهمیم که حرکت از روی پل صراط، حرکت نفسانی نیست که در پل صراط به آن اشاره شده بلکه رشته خارجی است؛ این نشان دهنده این است که شیء خارجی وجود دارد نه حرکتی نفسانی.
با زیردستان مسامحه کنیم مخصوصا در ماه رمضان و  به آنها سخت نگیریم؛ آن وقت خداوند متعال هم روز قیامت تخفیف در حسابش خواهد داد. پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: عبادات ماه رمضان هفتاد برابر ثوابش بیشتر از ماه های دیگر است. و هر کس در این ماه رمضان درود بفرستد به من(پیامبر اکرم) میزانش در روز قیامت از اعمال نیک سنگین می شود.
زمینه خیر در ماه رمضان قابل توصیف نیست؛ و زمینه لطف پروردگار در ماه رمضان فوق هر تصوری است. کسی یک آیه از قرآن کریم در این ماه بخواند همانند کسی است که یک دور کامل قرآن را در ماه های دیگر خوانده است.

منبع: سخنرانی حضرت آیت الله سیدان . رمضان 84
کلمات کلیدی : ماه رمضان / آیت الله سیدان /