امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هنگامی که روز قیامت شود، رسول خدا(صلی الله علیه و آله) خوانده می شود، پس حضرت در حالی که ردای قرمز پوشیده است، طرف راست عرش می ایستد. آنگاه ایراهیم (علیه السلام) خوانده می شود و در حالی که ردای سفید پوشیده، در طرف چپ عرش می ایستد. آنگاه فاطمه (صلوات الله علیها) همراه با زنان و مردان ذریه اش و شیعیان خوانده می شود، پس بدون حساب داخل بهشت می شوند؛ آن گاه منادی از بطون عرش از جانب پروردگار با عظمت و آن جایگاه رفیع ندا می دهد: ای محمد! بهترین پدر، پدر تو باشد، و او ابراهیم است. و بهترین برادر، برادر توست، و اوست علی بن ابی طالب(علیه السلام)؛ و بهترین فرزندان، دو فرزند تو هستند، و آن دو حسن و حسین (صلوات الله علیهما) اند؛ و بهترین جنین، جنین توست و او محسن (علیه السلام) است. بحارالانوار ج7 ص328

  • 26
  • 3001
  • 31542
  • 104289
  • بازدید روز :
  • بازدید ماه :
  • بازدید سال :
  • بازدید کل :
مطلب

حضرت رضا علیه السلام در ارتباط با تبیین دین در معارف اسلامی معجزه کردند

آقا امام هشتم علیه السلام که در شب ولادتشان هستیم در ارتباط با تبیین دین در معارف دین معجزه کردند. بیاناتی بی مانند مطالبی بی نظیر در ارتباط با حقایق و معارف و همه آنچه اساس دین را حفاظت می کنند غوغایی است.
بحث های حضرت، مناظره هایشان،‌ بحث هایشان در همه بخش های دین. آن چه از آثار حضرت رضا(علیه السلام) داریم آثاری است شگفت انگیز و تبیین کننده عقاید.
حضرت، چهارده بار در مقابل مکتب های باطل موضع گرفتند و سخنرانی کردند. آن وقت مامون می خواست روی سیاست هایش امام رضا(علیه السلام) را بعنوان ولیعهد انتخاب کند، قرار شد که ایشان صحبتی کنند. حضرت رضا(علیه السلام) بر روی منبر رفته و یک مقدار طول دادند به گونه ای که کسانی که دشمن بودند گفتند خوب شد. بعد به مانند شیر که می خواهد حمله ای کند بلند شدند و خطبه ای خواندند. بسیاری از خطبه های مولا امیرالمومنین علیه السلام  در مباحث توحیدی در این خطبه هست.
در این خطبه اگر دقت بشود موضع گیری شان در مقابل همه افکار نادرست بشری است. یک دنیا حکمت در آن خطبه مبارک قرار دارد. آری دین سالم دینی است که این شخصیت ها بیان کنند که با پروردگار مربوط و از طرف خدا انتخاب شدند؛ لذا حرفشان سند و بی خطا و بیی نظیر خواهد بود.
مکتب این بزرگواران، مکتب حق است. عظمت شان در حدی است که آقا حضرت رضا خودشان بیاناتی دارند که موقعیت امامت را معرفی می کنند این که امامت چیست. غوغایی است این بیانات حضرت که می فرمایند: هیهات هیهات، ضلت العقول ... حضرت رضا امام را که معرفی می کنند موقعیت امامت را می فرمایند هیهات هیهات عقل ها همه ناتوان است، همه عقل ها حیران است همه خطبه ها و خطبه خوان ها عاجزند، همه ادبا، شعرا و علما عاجزند از وصف شأنی از شئون امام.
یعنی امامی که شئون مختلف دارد مثلا امام عالم است، همه ناتوانند که بخواهند علم معصوم را تشریح کنند،‌ قدرت و سخاوت و عبادت و عواطف و... را نمی توانند توصیف کنند.

بخشی از سخنرانی حضرت آیت الله سیدان در تبیین شخصیت حضرت رضا(علیه السلام) - مرداد 95
کلمات کلیدی : امام رضا / آیت الله سیدان /
نظرات
captcha